HAK-İŞ  Akademi’nin hazırladığı emeklileri ve asgari ücretlileri en çok etkileyen zorlu ekonomik koşullarla ilgili sorunların öne çıktığı ‘Refahın Adil Paylaşımında Vergi ve Sosyal Politikalar Raporu’nda emekliler için yeni bir düzenleme getirilmesi gerektiği belirtilirken, milli gelirin eşit şekilde dağılmadığı, asgari ücretin giderek küçüldüğü ve vergilerin adil dağılmadığı ifade edildi.

“Zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor”

HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, önemli başlıklar altında sorunlara çözüm getiren rapora yönelik açıklamasında “Tabii ki ihracat artsın, tabii ki üretim artsın, tabii ki daha fazla ülkemiz yatırım yapsın. Hiç sorun değil. Ama en azından bu zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Çalışanların aldığı pay da düşüyor”

Toplumsal sorunlara ve getirilmesi gereken çözümlere dikkat çeken, HAK-İŞ Akademi’nin hazırladığı raporda asgari ücret, milli gelir, emeklilerin sorunları, vergi eşitsizliği gibi pek çok konu ele alındı. HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, rapora ilişkin değerlendirmesinde “Bu Milli gelirdeki artış ne yazık ki çalışanlara gelmiyor. Tam tersi 2-3 yıl içerisinde şunu görüyoruz, millî gelirden çalışanların aldığı pay da düşüyor. Bakın büyüme var. Büyümeden pay alması gerekirken çalışanlar pay almadığı gibi birde elindekini kaybediyor. Dolayısıyla burada büyümenin bütün toplum kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Adil bir dağılımı yapılamadığı sorunumuz var”

Kilosu 100 TL üreticisini sevindiriyor Kilosu 100 TL üreticisini sevindiriyor

Açıklamasının devamında asgari ücretlinin milli gelirden aldığı payın giderek azaldığına değinen HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz “Çalışanların yaşadığı zorluklar her geçen gün artıyor. Asgari Ücretlinin milli gelirden aldığı pay giderek azalıyor. Kaynaklar adil bir dağılımı yapılamadığı sorunumuz var. Bir taraftan büyüme gerçekleşiyor. Bir taraftan işsizlik azalıyor, üretim artıyor, ihracat artıyor niye bunlar çalışanlara alt gruplara yansımıyor? Sadece vergi sistemini düzelterek adil bir gelir dağılımını, bir refahın paylaşımını sağlayamıyorsunuz. O zaman verginin nereye, nasıl kullanılacağını da konuşmanız gerekiyor. Peki bütün bu olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğiz?” dedi.

“Emekliler masada olmalı

Yılmaz, emeklilerin sorunlarına da değinirken, onlar için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirttiği konuşmasında “Emekliler masada olmalı. Emeklilerin müzakere gücü olmalı. On beş milyon emekliden bahsediliyor. Ve bunlar gerçekten ülkesi için, iş yeri için, memleketi için canlı başta çalışmış, emekli olmuş ve onurlu bir şekilde yaşamak isteyen insanların bu yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri elbette ki analarının ak sütü gibi onlara helaldir. Onun için burada bir düzenlemeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Yoksullaşmaya doğru gidiyoruz”

HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, sendikalaşma oranımızın düşük olduğunu belirttiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Türkiye'nin en büyük açmazlarından bir tanesi sendikalaşma oranımızın düşük olması. Dolayısıyla toplu sözleşmeden yararlanma oranımız daha da düşük. O zaman burada tam tersine giden bir olumsuzluk var. Türkiye sendikal hareketi, yaptığı toplu iş sözleşmeleriyle, örgütlenmeleriyle Türkiye'deki gelir adaletsizliğini önleyici bir enstrüman geliştiremedik”. Sendikaya üye olmaması için çalışanlar İşverenler tarafından tehdit ediliyor. Şimdi bu kadar krizler, bu kadar zorluklar yaşıyoruz. İşçiler, emekliler, dar gelirliler fakirleşiyor. Kiralarını ödeyemez hale geliyor. Dolayısıyla kiralardan tutunuz, temel tüketim malları, gıda ihtiyaçlarımızla hepsine baktığınız zaman bir yoksullaşmaya doğru gidiyoruz. Elimizdeki imkânlarla daha az alabiliyoruz, alım gücümüz azalıyor. Peki birileri bir eli yağda, bir eli balda. Sermaye büyüyor. Kârlarına bakıyorsunuz, yüzde yüzün altında kârı göstermiyorlar”

İmkânlar var, kaynaklarımız var

İşverenlerin ve sermayenin de elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, “Tabii ki ihracat artsın, tabii ki üretim artsın, tabii ki daha fazla ülkemiz yatırım yapsın. Hiç sorun değil. Ama en azından bu zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. İşverenlerin de, sermayenin de bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor. İstediğimiz bu. Çünkü bu yapı gerçekten Türkiye'nin imkânlarıyla ifade edemeyeceğiniz bir yapı. İmkânlar var, kaynaklarımız var ama bunlar bir yere doğru gidiyor” şeklinde konuştu.

Muhabir: Senem Erdem İnal