Meteoroloji Uyardı! Çanakkale'de etkisini gösterecek Meteoroloji Uyardı! Çanakkale'de etkisini gösterecek

TÜİK’in, yıllık enflasyon oranını yüzde 71,60, Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranını ise yüzde 24,73 olarak açıklamasıyla birlikte, emeklileri merakla beklediği zam oranları işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73, memur emeklilerine ise 19,31 olarak belirlendi.

"Nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor"

TÜİK, yıllık enflasyon oranını yüzde 71,60, Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranını ise yüzde 24,73 olarak açıkladı. Bu açıklamanın ardından emeklilerin merakla beklediği zam oranının da duyurulmasıyla birlikte Disk Emekli-Sen Çanakale Şubesi, zamlara yönelik tepki gösterdiği bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde, sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor" ifadelerine yer verildi.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için yapılacak zam oranı yüzde 24,73, memur emeklileri için yapılacak zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlenmesinin ardından Disk Emekli-Sen Çanakale Şubesi yaptığı açıklamayla yapılan zamlara tepki gösterildi.

"TÜİK, madde fiyat listesini halen açıklamamaktadır"

Disk Emekli-Sen Çanakale Şubesi, belirlenen oranların bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzak olduğunu belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 "TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 71,60; Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 24,73 olarak açıklandı. Bu oran, bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır. Konfederasyonumuz DİSK tarafından açılan ve kesinleşen davanın gereklerini yerine getirmeyen TÜİK, madde fiyat listesini halen açıklamamaktadır. Dahası bu oran, ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtan bir orandır. TÜİK hissedilen enflasyon oranını açıklamasa da DİSK-AR’ın araştırması emeklilerin gıda enflasyonunun yüzde 93,9 olduğunu ortaya koymuştur. Ücret, maaş ve aylıklara gelir gruplarının gıda enflasyonunu dikkate almadan, gerçek dışı resmi enflasyon oranlarında yapılan zamlar, bugün işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaşacağını göstermiştir. Açıklanan enflasyon oranları sonucunda işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 24,73; memur emeklilerine yapılacak zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlenmiştir"

"Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak!"

Yapılan açıklamada, tüm hak ve taleplerini daha güçlü savunacakları belirtilirken, "Ancak bizler, DİSK Emekli-Sen olarak, onların işaret ettiği yöne bakmıyor; erken seçimi işaret ediyoruz! Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde, sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor. Ancak iktidar sözcüleri utanıp sıkılmadan “hep birlikte bedel ödeyeceğimizi”, birkaç ay sonra enflasyondaki düşüşle beraber alım gücümüzün kendiliğinden artacağını söylemeye cüret ediyorlar. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın! Gelin siz de bedel ödeyin! Bir yanda 6 aylık resmi enflasyonun 5,4 puan altında zam alan memurların ve memur emeklileri, diğer yanda ve yüzde 0’lık zam oranına mahkûm edilen asgari ücretliler ve kök aylığı 8 bin liranın altında olup fiilen hiçbir zam alamayacak olan işçi emeklileri! Ve tam karşımızda, yaşamımıza kast eden, işçiyi, memuru, emekliyi kuru ekmeğe muhtaç bırakanlar! Onlar, irademizi ve yaşam hakkımızı yok sayan bu zam oranlarının yanında mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ile bizleri ölüm sınırında bir yaşama itiyorlar. Bizleri yaşarken öldüren bu iktidara sesleniyoruz: Tüm hak ve taleplerimizi daha güçlü savunacağız! Örgütlü mücadelemizi büyütecek, iktidarın layık gördüğü ile sınırlı bir yaşamı kabul etmeyeceğiz! İnsan onuruna yakışır bir emeklilik için her alanda “erken seçim istiyoruz” diye haykırmaya devam edeceğiz! “Başka çare yok, halk ekmeksiz kalacak” diyenlere sesleniyoruz: Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak! Çare halk olacak; gidecek olan siz! Aydınlık bir gelecek, tasasız bir gençlik, huzurlu bir emeklilik için erken seçim çağrımızı yükseltiyoruz, yükseltiyoruz!" denildi.

Muhabir: Veysel Akın Salkın